שעון נוכחות בעבודה

פורסם ב

שעון נוכחות בעבודה

שעון נוכחות בעבודה – יותר ויותר עסקים מבינים כי חישוב שעות העבודה של עובדי החברה מדי חודש אינה משימה פשוטה כל כך. בעבר דבר זה היה מחושב בצורה ידנית ע"י אדם עם עט ונייר אך עם זאת, הטכנולוגיה התקדמה וכך גם הפיתוחים השונים שיעזרו לבעלי העסקים במשימה זו.

כיום בישראל, המעסיק מחויב לשלם לעובד שעות עבודה כחוק, שעות נוספות, ימי מחלה, חופשים, הפסקות וכו… בידה ובעל העסק החליט לבצע את חישוב שעות העבודה של עובדיו באמצעות מערכת מתוחכמת של שעון נוכחות, יוכל המעסיק לייצא את כל השעות של אותו עובד ספציפי במהלך החודש המדובר ולהעביר לממשק של הנהלת החשבונות.

השיטה הזו מבטיחה דיווח מיטבי שלא יצריך מהחשב שכר לבצע את החישובים בצורה ידנית. למה לא לבצע חישוב ידני? ראשית, הדבר עלול לגרור לשגיאות וטעויות כתיב, הדבר עשוי להימשך זמן רב וכל עסק מעוניין בייעול התפעול ולא להיפך.

שעוני נוכחות ואבטחה במקום העבודה

מצלמות אבטחה כשמירה על בית העסק

העולם המודרני שבו אנו חיים מצריך מאיתנו לשמור על אורח חיים דינאמי. כדי שנוכל להישאר עם היד על הדופק בכל הקשור לנכסים שלנו נצטרך לצרוך מוצרים טכנולוגיים כאלה ואחרים. לדוגמא, מצלמות אבטחה המחוברות ישירות אל הטלפון הנייד כך שתוכלו לעקוב בזמן אמת אחר הנעשה בבית העסק או בביתכם גם כאשר אתם לא נמצאים פיזית במקום.

בשביל מה זה טוב? ובכן, במידה ותרצו לפקח על מס' סניפים בבית העסק שלכם, לוודא שההתנהלות שטח העסק תואמת לציפיות שלכם, תוכלו למעשה לפתוח את האפליקציה בלחיצה קלה במכשיר הנייד שלכם ולהיות חשופים לכל הנעשה בזמן אמת. למי המערכת מתאימה? כל אדם אשר רוצה להיות בעניינים ולדעת מה קורה בנכסיו בזמן אמת כאשר אינו נמצא פיזית שם.

בקרת כניסה סריקת אצבע- בקר ביומטרי

במציאות בה אנו חיים במדינת ישראל, יש היענות מוגברת לאחרונה לרכישת בקרי כניסה ביומטריים וזה בעקבות המלצה חד משמעית האומרת להחליף את האינטרקום אחת ל-10 נשנים. אז… מה זה בכלל בקר כניסה ביומטרי? למעשה זו היא מערכת כניסה אל חלל מסוים המגובה ע"י טביעת האצבע של בעלי ההרשאה להיכנס.

כיום בשוק ישנן מגוון רחב של סוגי מערכות חדישות כמו: קודנים עם בקרת קרבה, בקרת קרבה ממוחשבת, בקר כניסה ביומטרי, בקר כניסה ביומטרי מתקדם המכיל בנוסף למערכות הרגילות גם מערכת בלוטוס כך שניתן יהיה לבצע את הזיהוי דרך הנייד, בקר כניסה מתקדם משולב עם שעון נוכחות לעובדים ועוד…

זכרו- בכל ארגון תתבצע בקרת כניסה בין אם באופן ידני ואנושי לבין אם בצורה ממוחשבת וטכנולוגית יותר. בקר הכניסה נועד לוודא כי האנשים הנכנסים אל תוך חלל מסוים הם אלה בעלי הרשאת כניסה ולא זרים. מערכת זו תעזור למנהלי החברה לשלוט בכוח האדם, לממנן ולסנן כניסה ולמנוע דליפת מידע.

מאמרים נוספים:

מערכת כניסה ביומטרית

למעשה, זה הוא השם השני למערכת כניסה עם טביעת אצבע. המערכת הביומטרית יודעת להשתמש בנתונים פיזיולוגיים (טביעת אצבע לדוגמא) וזאת כדי לזהות בצורה חד משמעית את העובד ובכך תכניס אותו אל המערכת או תוציא בסוף היום. בנוסף, מערכת זו מגבילה הרשאות לעסקים ועל כן רק מי שמוגדר במערכת יוכל לצפות בנתונים בה. מערכת בקרת כניסה ביומטרית תביא לבית העסק שלכם את הקידמה והטכנולוגיה, בצירוף אמינות, מקצועיות ויעילות.

קיימים סוגים שונים של בקרת נוכחות ביומטריות

בקרת כניסה עצמאית- בדרך כלל יהיה מדובר בקודן אר תהיה לו אפשרות להכנסת מס' קודים שונים ובכך לווסת את כניסת המורשים אל החלל. היתרונות של המערכת הזו הן: עלויות המערכת זולות יותר, מדובר בהתקנה פשוטה ללא צורך בתשתית רשת. החיסרון הבולט העיקרי במערכת מסוג זה הוא החוסר יכולת לתעד את הבאים והיוצאים.

בקרת כניסה מנוהלת- מערכת שתהיה מחוברת בדרך כלל לתכנת מחשב כלשהי דרכה תוכלו להגדיר הרשאות. היתרון המשמעותי במערכת מסוג זה הוא שניתן לתעד את המתרחש והמערכת קלה לתפעול. לעומת זאת, החיסרון המשמעותי שלה הוא המחיר, בדרך כלל תהיה יקרה יותר.

האם המעסיק יכול לחייב להחתים שעות בצורה ביומטרית?

כאשר בית הדין לעבודה בחן את הדברים הוא הגיע למסקנה כי אכן נטילת טביעת אצבע של אדם לאל הסכמתו, אינה חוקית והיא מהווה פגיעה חמורה בזכות האדם לפרטיות. יחד עם זאת, אנו עומדים מול דילמה משום שכמו שלעובד יש את הזכות לפרטיות כך קיימת גם זכותו של המעסיק לקניין.

לאחר בדיקת הנושא לעומק, בית הדין קבע שלא מדובר בלקיחת טביעת אצבע בצורה הרגילה אלא בצורה אלקטרונית על כן, ניתן להסיק שהמכשירים המיועדים לכך, אין ביכולתם  ליצור העתק מדויק שישמר במערכת של בטביעת האצבע וזה מצביע על העובדה כי המכשיר לא יכול לשמש כהוכחה ברורה ומדויקת להימצאות אדם במקום מסוים בהקשרים אחרים.

לאור מה שנכתב כאן, בית המשפט הגיע להחלטה כי הליך המתבצע בשעון נוכחות ביומטרי, לא נעשה לצורך פוגעני ולא יכול לשמש לאחת כזו על כן אין כל חשש לפגיעה בזכויות העובד.

שעון הנוכחות הקיים בעבודה נועד כדי להקל על חישוב השכר החודשי עבור עובדי החברה, לייעל את פעילות החברה במובן זה ולחסוך זמן וטעויות העלולות לצוץ במידה והדבר יעשה בצורה ידנית.

כמו כל דבר בימינו, גם שעוני הנוכחות קיימים במגוון רחב של סוגים, גדלים, צורות ואופני שימוש. דבר חשוב נוסף שהמערכת עושה היא מווסתת את הבאים אל מקום העבודה ועובדת על פי הרשאות כך שבעל העסק יוכל לשלוט על הנכנסים אל בית העסק שלו. על כן, במידה והנכם מעוניינים ברכישת מערכת מסוג זה, אנו ממליצים להתייעץ עם בעל מקצוע כדי שיתאים לכם את המערכת הטובה ביותר עבורכם.

קוראי שיקים
קוראי שיקים

קוראי שיקים – העולם המודרני משתנה מרגע לרגע והטכנולוגיה הולכת