בית חכם

פורסם ב

בית חכם 2.0 – טכנולוגיות ובנייה

גם בבניית בתים ושגרת המגורים בהם, הטכנולוגיה המתקדמת לא פסחה על הענף המושך אליו ביקוש רב מההיצע. הקונספט של בית חכם אינו חדש, אבל הוא מתחדש כל העת במכשור, מחשוב וטכנולוגיות מרתקות התורמות לאבטחה מצד אחד, ולאיכות החיים בבית מצד שני

למרות שבני אדם חיים בבתים בנויים כבר אלפי שנים של היסטוריה, אפשר לומר כי שיטות הבנייה והתכולה של הבתים משתנה כל העת. הטכנולוגיה המתפתחת לא פוסחת על ענף הבנייה, עם מגוון שיטות חדשות של בניה מתקדמת, ולא פחות חשוב מזה – אינה מדלגת גם על אבטחת הבית ועל שכלול איכות החיים בכל בית.

בית חכם קיים כבר עשרות שנים

הקונספט של בית חכם אינו חדש. למעשה, כבר כמה עשרות שנים אנו חווים יותר ויותר אמצעים טכנולוגיים שעיקרם שיפור איכות הבתים, תכולתם, אבטחתם ותנאי המגורים בתוכם, כאשר יותר ויותר מכשירים נועדו לאפשר אוטומציה של מטלות שונות בבית.

כך החלו מכשירים שונים למחזור מים ואנרגיה, לעיבוד של אשפה וגם לביצוע אוטומטי של מטלות שונות בבית, כגון הפעלת מכשירים שונים בזמנים קבועים מראש, הדלקה או כיבוי של תאורה, ועוד.

אולם התפיסה של בית טכנולוגי חכם כמוטיב כולל עבור בניית בתים ואחזקתם יצרה את מה שמכונה כיום "בית חכם 2.0" – הדור החדש, או החדשני, של הבתים החכמים. אלו בתים שנבנים כאשר מובנות בתוכן מערכות שלמות של אוטומציה, שליטה מרחוק ונוחות מירבית במגוון דרכים ואפליקציות.

חדשנות בענף הבניה

ישנם שיטות הבניה המסורתיות שמשלבות מלט, כולנסאות, חגורות ברזל, יציקות בטון שאורכות זמן רב ומקשות לעיתים על התקנות מודולאריות וחידושים טכנולוגיים.

במקביל, טכנולוגיות של בניה קלה מאפשרים בנייה מהירה של בתים חכמים לצרכנים המעריכים מהירות של הביצוע, שלא על חשבון איכות התוצר הסופי; בניה קלה יכולה וצריכה להיות איכותית, לרבות בשיטות בידוד הבית מקור וחום, כאשר הנחת התשתיות של בית בעל טכנולוגיות חכמות במסגרתה הינה אפילו קלה יותר ביחס לשיטות בנייה מסורתיות וארוכות יותר.

אחד המאפיינים הבולטים של בית חכם בימינו הוא הקישוריות בין המכשירים השונים לכדי מערכת כוללת אחת המנהלת היבטים רבים, רחבים ומגוונים של חיי הבית, והיכולת לנהל את המכשירים השונים ללא הגבלה של מרחק פיסי – עד כדי שליטה מכל מקום בעולם על הנעשה בבית.

החדשנות בענף הבניה מאפשרת יצירת מפרט של בתים חכמים בעלי יכולות ניהול אוטומטיות ואוטונומיות שונות, החל כאמור מאבטחה היקפית לבית באמצעות מצלמות אבטחה מתקדמות המתריעות בעצמן על אירועים חריגים ושולחות הודעה אוטומטית למוקדי החירום;דרך מכשירים המנהלים את האקלים בתוך הבית ומווסתים אותו לפי דרישת הדיירים; עד ניהול חכם ואוטומטי של תכולת מקררים וארונות, כולל הזמנה אוטומטית של מזון ומצרכים מהחנויות.

אותה חדשנות מאפשרת טכנולוגיה ואחזקה קלים יותר של הבית, מאפשרות כניסה קלה לדיירים ולאורחים מורשים ומקשה על פורצים לא רצויים להיכנס לתחום של בית שכזה, ובמקביל מקילה מאוד על החיים בתוכו והופכת אותם לנוחים ומהנים יותר.