שעון נוכחות ביומטרי

פורסם ב

שעון נוכחות ביומטרי – העתיד כבר כאן

שעון נוכחות ביומטרי – העתיד כבר כאן אנו יודעים שכאשר מדברים על טכנולוגיה מתקדמת, אוטומטית אנו נוהגים לחשוב כי היא תהיה יקרה ואף מאוד. במקרה הזה תופתעו לדעת כי מערכת נוכחות ביומטרית תהיה לא בהרבה יותר יקרה ממערכת נוכחות רגילה. ולמה? אמנם המערכת מתבססת על טכנולוגיה מתקדמת מאוד אך באותה נשימה היא גם נפוצה מאוד ועל כן מחירי הפיתוח שלה נמצאים בירידה בתקופה האחרונה. בנוסף, ישנו היצע מאוד רחב בשוק של השעונים אך באותה נשימה עדיין, הביקוש נשאר יציב ועל כן הלקוחות יכולים להנות ממחירים אטרקטיביים.

נחזור להתחלה…

מה זה למעשה מערכת נוכחות ביומטרית?

אז שעון נוכחות ביומטרי יודע להשתמש בנתונים פיזיולוגיים (טביעת אצבע לדוגמא) וזאת כדי לזהות בצורה חד משמעית את העובד ובכך תכניס אותו אל המערכת או תוציא בסוף היום. בנוסף, מערכת זו מגבילה הרשאות לעסקים ועל כן רק מי שמוגדר במערכת יוכל לצפות בנתונים בה.

מערכת בקרת כניסה ביומטרית תביא לבית העסק שלכם את הקידמה והטכנולוגיה, בצירוף אמינות, מקצועיות ויעילות.

היתרונות העיקריים של שעון נוכחות בעבודה עם טביעת אצבע:

  • מיקסום היעילות.
  • לא ניתן לזייף נתונים.
  • אפשרויות גמישות ליישום.
  • מתאימה לכל סוגי העסקים, עסק קטן במקום העבודה.

התנגדויות

ישנם מקומות, ברובם כאלה המאוגדים ע"י ההסתדרות אשר עובדיהם החליטו לסרב להחתמת נוכחותם בצורה זו. הם טוענים כי עצם העברת המידע האישי אודותיהם (טביעת האצבע שלהם) פוגעת בפרטיותם. אחת מהדוגמאות הללו ניתן לראות בידיעה שהתפרסמה אודות עיריית קלנסווה בשנת 2012, הסתדרות המורים הנחתה את עובדי ההוראה שלא להיענות לדרישת העירייה ולא להחתים נוכחות בעזרת טביעת האצבע.

המקרה הנ"ל הגיע אף לבית הדין לענייני עבודה והוא למעשה זה שפסק לטובת העירייה וקבע כי החלטתה מקובלת והיא רשאית גם מבלי להתייעץ עם ועד העובדים, להחליט באיזו דרך יעשה רישום הנוכחות של עובדי העירייה.

עוד הוסיפה השופטת והזכירה את פרויקט המאגר הביומטרי של משרד הפנים, כך שהמאגר נמצא במערכות המדינה כבר מבעוד מועד ועל כן טענת העובדים אולי מוצדקת אך פחות קריטית משום שבמידה והרשויות יצטרכו להשתמש במידע זה, יהיה להם מאיפה להשיגו ולאו דווקא ממקום עבודתם.

סיפור זה לא נגמר כאן, לאחר קבלת פסק הדין, ההסתדרות החליטה לערער עליו לבית הדין הארצי לעבודה אך עד כה לא התקבלה תשובה בנוגע לעניין.

האם המעסיק רשאי לחייב עובד להחתים שעות בצורה ביומטרית?

כאשר בית הדין לעבודה בחן את הדברים הוא הגיע למסקנה כי אכן נטילת טביעת אצבע של אדם לאל הסכמתו, אינה חוקית והיא מהווה פגיעה חמורה בזכות האדם לפרטיות. יחד עם זאת, אנו עומדים מול דילמה משום שכמו שלעובד יש את הזכות לפרטיות כך קיימת גם זכותו של המעסיק לקניין.

לאחר בדיקת הנושא לעומק, בית הדין קבע שלא מדובר בלקיחת טביעת אצבע בצורה הרגילה אלא בצורה אלקטרונית על כן, ניתן להסיק שהמכשירים המיועדים לכך, אין ביכולתם  ליצור העתק מדויק שישמר במערכת של בטביעת האצבע וזה מצביע על העובדה כי המכשיר לא יכול לשמש כהוכחה ברורה ומדויקת להימצאות אדם במקום מסוים בהקשרים אחרים.

לאור מה שנכתב כאן, בית המשפט הגיע להחלטה כי הליך המתבצע בשעון נוכחות ביומטרי, לא נעשה לצורך פוגעני ולא יכול לשמש לאחת כזו על כן אין כל חשש לפגיעה בזכויות העובד.

בקר כניסה ביומטרי

במציאות בה אנו חיים במדינת ישראל, יש היענות מוגברת לאחרונה לרכישת בקרי כניסה ביומטריים עם אפליקציה וללא אפליקציה וזה בעקבות המלצה חד משמעית האומרת להחליף את האינטרקום אחת ל-10 נשנים. אז… מה זה בכלל בקר כניסה ביומטרי? למעשה זו היא מערכת כניסה אל חלל מסוים המגובה ע"י טביעת האצבע של בעלי ההרשאה להיכנס.

כיום בשוק ישנן מגוון רחב של סוגי מערכות חדישות כמו: קודנים עם בקרת קרבה, בקרת קרבה ממוחשבת, בקר כניסה ביומטרי, בקר כניסה ביומטרי מתקדם המכיל בנוסף למערכות הרגילות גם מערכת בלוטוס כך שניתן יהיה לבצע את הזיהוי דרך הנייד, בקר כניסה מתקדם משולב עם שעון נוכחות לעובדים ועוד…

זכרו- בכל ארגון תתבצע בקרת כניסה בין אם באופן ידני ואנושי לבין אם בצורה ממוחשבת וטכנולוגית יותר. בקר הכניסה נועד לוודא כי האנשים הנכנסים אל תוך חלל מסוים הם אלה בעלי הרשאת כניסה ולא זרים. מערכת זו תעזור למנהלי החברה לשלוט בכוח האדם, לממנן ולסנן כניסה ולמנוע דליפת מידע.

מאמרים נוספים:

קיימים סוגים שונים של בקרות כניסה ביומטריות

בקרת כניסה עצמאית – בדרך כלל יהיה מדובר בקודן עם אפשרות להכנסת מס' קודים שונים ובכך לווסת את כניסת המורשים אל החלל. היתרונות של המערכת הזו הן: עלויות המערכת זולות יותר, מדובר בהתקנה פשוטה ללא צורך בתשתית רשת. החיסרון הבולט העיקרי במערכת מסוג זה הוא החוסר יכולת לתעד את הבאים והיוצאים.

בקרת כניסה מנוהלת- מערכת שתהיה מחוברת בדרך כלל לתכנת מחשב כלשהי דרכה תוכלו להגדיר הרשאות. היתרון המשמעותי במערכת מסוג זה הוא שניתן לתעד את המתרחש והמערכת קלה לתפעול. לעומת זאת, החיסרון המשמעותי שלה הוא המחיר, בדרך כלל תהיה יקרה יותר.

בימינו, קיימים פתרונות רבים ומגוונים לשמירה וויסות כניסות האנשים אל החלל הפרטי שלכם, בין אם ביתכם הפרטי לבין אם מדובר בבית העסק שלכם. אחת מהן היא מערכת הכניסה הביומטרית שלעיתים אף מאגדת בתוכה שעון נוכחות ביומטרי, הדבר אשר עשוי להקל רבות על מעסיקים ולתת מענה לצרכיהם שהם בין השאר בטחון, אמון, כוח ורוגע. כמו גם, קיימים פתרונות נוספים זולים יותר מהתקנת מערכת בקרה ביומטרית, כמו- העברת כרטיס בכניסה וביציאה מהעבודה, כרטיסי "וייפיי" הנקראים ע"י קירבה אל בית המכשיר ואין צורך בהעברת הפס המגנטי שלו.